Czy klimatyzatory mogą też ogrzewać zimą?

Klimatyzator to pompa ciepła, które będą odpowiadać za przeprowadzenie ciepłą z jednej na drugą stronę. W efekcie z jednej strony mamy zimne powietrze, z drugiej ciepłe.

Od pewnego czasu mamy także takie urządzenia, które mają drugie rozwiązanie w postaci ogrzewania powietrza, ponieważ taki obieg zostanie odwrócony. Klimatyzacja więc obecnie jest naprawdę uniwersalnym rozwiązaniem, które może latem odpowiadać za ochłodzenie zimą zaś będzie dbać o nagrzewanie naszego mieszkania. Moc takich urządzeń jest zróżnicowana. Wprowadzane są także specjalne urządzenia, które mają dodatkowo pompę ciepła, która jest tam wbudowana i odpowiada za odzyskiwanie ciepła, nawet jeśli temperatura będzie szczególnie niska.

montaż klimatyzacji

Często będzie się zaznaczać, że klimatyzator może pełnić funkcję grzewczą wyłącznie w okresie jesiennym i wiosennym. Ale instalatorzy obecnie starają się dbać o to, by każdy użytkownik mógł sprzęt sprawnie wykorzystywać niezależnie od pory roku. Wydajność pompy ciepła przy chłodzeniu będzie spadać wraz z rosnącą na zewnątrz temperaturą oraz spadkiem na zewnątrz przy grzaniu pomieszczeń. Przy założeniu, że średnia wysokość temperatury to minus 15 stopni to przez kilka dni w roku będzie można wykorzystywać tą instalację również jako formę ogrzewania pomieszczeń.

Dodatkowym istotnym warunkiem jest tutaj jednak montaż urządzenia, który musi być wykonywany prawidłowo. Przy dużych mrozach nastąpić może jednak oblodzenie urządzenia i wtedy oczywiście sprawność znacząco spadnie. Sama funkcja grzania także może powodować różne problemy. Niekiedy urządzenie będzie generować spory hałas przede wszystkim w nocy. O ile latem takie sprzęty będzie można wyłączyć o tyle temperatura będzie nocą spadać i dlatego zimą nie da się takiego urządzenia wyłączyć na noc, ponieważ będzie nam, zimno. Dlatego warto szukać również możliwości odpowiedniego umiejscowienia takiego urządzenia, tak by nam nie przeszkadzało. Musimy brać pod uwagę wiele kwestii, które ostatecznie będą decydować o tym jak ten sprzęt będzie się sprawował.